Pstruh obecný – forma potoční je nejrozšířenější lososovitou rybou nejen u nás, ale v celé Evropě. Patří také k nejkrásnějším, zejména pestrým zbarvením, které se pružně přizpůsobuje prostředí, v němž ryba žije. Poznáme ji zcela neomylně podle červenočerných skvrn na celém zlatohnědém těle. Pstruh byl u nás hojnou rybou, dnes jeho existenci zabezpečují pouze líhně Českého rybářského svazu. Je povětšině uměle vysazován do jednotlivých revírů, jinak by jako druh zanikl ještě před rokem 2000.
Žije v chladných horských vodách s bohatým obsahem kyslíku, přizpůsobuje se i nížinným chladným vodám, zejména pod vysokými údolními nádržemi, které vypouštějí ledovou spodní vodu, pokud je dostatečně prokysličená. Živí se larvami vodního hmyzu, větší pstruzi požírají i drobné rybky, zejména střevle. Velcí pstruzi zaútočí i na žábu a menšího raka. Ojediněle dorůstá délky 60cm a hmotnosti 2kg. Jeho minimální lovnou délkou je 25cm.
Lov lososovitých ryb má četné omezení. Mají jednu z nejdelších dob hájení – od 1.září do 15.dubna včetně. K pstruhovým revírům jsou povoleny pouze tři vycházky týdně, rybář nesmí vzít více, než 4 (v mimopstruhových jen 3) lososovité ryby z každého lovného dne. Lovit se smí přívlačí na třpytku nebo na umělou mušku. Veškeré ostatní nástrahy jsou zakázány.
Náhodně vybrané revíry, kde je tato ryba vysazena