Nejde o druh, ale o formu, která se vytváří podle životních podmínek. Například formy pstruha obecného mají určité odlišnosti – potoční je v proudivých chladných vodách, bohatých na kyslík, jezerní si zvyká na klidnou vodu. Mění přitom zejména barvy a formu těla (je masitější) a posléze mořský připomíná lososa svým tahem za třením do řek a potoků.
Ukázala se zbytečná snaha o aklimatizaci pstruha mořského v našich vodách. Jakmile ztratil pstruh mořský možnost putování z moře do řek a obráceně, během dvou až tří generací se přeměnil na jezerní nebo potoční formu. Pokusy s aklimatizací pstruha mořského si kladly za cíl vychovat v našich vodách krásnou velkou lososovitou rybu, která by dosahovala délky až 130cm a hmotnosti 40kg!
Barva těla mořského pstruha je šedá nebo nahnědlá. Na těle má černé skvrny v podobě křížků. Červené skvrny chybějí. Mladí pstruzi se živí hlavně vodním hmyzem, větší jsou pak velmi draví a loví různé drobné rybky, žáby i raky.
Podobně jako lososa dnes neulovíme v našich vodách ani pstruha mořského. Jeho jezerní forma je však překrásná, žel, vyskytuje se jen ojediněle v některých vodárenských nádržích. Forma pstruha mořského není uváděna v Rybářském řádu.