Tato drobná rybka dosahuje velikosti necelých 10cm, obvykle nejvýše 6cm. Není to naše původní rybka, neboť k nám byla přivezena a akvaristé ji vysadili i do některých menších nádrží kolem Prahy. Jinak obývá mírná a chladná moře při pobřeží na severní polokouli, proniká však i do ústí řek. Výskyt koljušky tříostné byl zaznamenán i na Slovensku v Dunaji a v jeho ramenech i ve vodách zátopové oblasti.
Charakteristickým znakem koljušky tříostné jsou, jak již naznačuje její název, tři samostatné stojící trny před hřbetní ploutví. Dále jsou zajímavé kostěné štítky na bocích, které však mohou i chybět. V době tření jsou samci i samice výrazněji zbarveni. Samci spíš dozlatova, samice do stříbrna.
Koljuška patří k velmi přizpůsobivým rybám. Dává však přednost vodám s bohatším obsahem kyslíku. Mladé koljušky konzumují hlavně plankton, později také zvířenu dna i pakomáry. Třou se v dubnu až červnu. Dojemná je jejich pěče o potomstvo. Samec buduje poměrně důmyslné hnízdo z vodních rostlin. Do hnízda pak klade několik samic v menších dávkách jikry. Žádná samice jich však nemá více jak 125 – na rybu až neuvěřitelně malý počet. Samec jikry hlídá zpravidla po celou dobu jejich vývoje. Koljušky jsou bez hospodářského významu, ani rybáři je nepoužívají jako nástražních rybek.