Je to kaprovitá ryba cejnového pásma, tedy nížinných řek. Domovem jesenů jsou však většinou moravské řeky, v českých krajích téměř vymizel. Nesporná škoda, protože je to krásná ryba, které by se nepochybně dařilo dobře i v údolních nádržích. Nejvíce jí ubližují regulované toky.
Jesen se velmi podobá plotici, ale ve stavbě těla můžeme spatřit zvláštní ladnost, jemnost, ušlechtilost. Za hlavou je hřbet výrazně vyklenutý, tlama menší, úzká, šikmo nahoru rozštěpená. Malé oči jsou mosazně žluté v duhovce, která je rovněž jemně černě pigmentovaná. Má drobnější šupiny s namodralým stříbrným tónem, břicho bílé, hřbet šedomodrý i šedozelený. Jen zcela výjimečně dosahuje délky 50cm a hmotnosti 3kg. Někdy má i „zlatou“ barvu.
Jelec jesen je rybou velmi plachou. V potravě si příliš nevybírá: hrách, kukuřice, těsto, červík, ale i drobná rybka, muška, třpytka – to všechno nám může přivést jesena na udici. V Evropě pak žije od Rýna po Ural, kromě Švýcarska, Norska a území jižně od Alp a Dunaje. Jeho nejmenší lovná délka je 25cm.
Náhodně vybrané revíry, kde je tato ryba vysazena